Τέλη Οκτωβρίου, πέντε παρατηρητές πουλιών - μέλη της Ελληνικής ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗΣ Εταιρείας ταξίδεψαν στα Αντικύθηρα με στόχο να εντοπίσουν τα τελευταία μεταναστευτικά είδη σε αυτή τη γωνιά της Μεσογείου.
Οι παρατηρητές φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Ορνιθολογικού Σταθμού Αντικυθήρων και παρέμειναν στο νησί για 6 ημέρες, κατά τη διάρκεια των οποίων κατέγραψαν αρκετά σπάνια αλλά και πιο κοινά πουλιά που δεν είχαν ξανα-παρατηρηθεί.
Μεταξύ των πιο σπάνιων καταγραφών ήταν ένας Ανατολικός Μαυρολαίμης (Saxicola maurus), ένας Κιτρινόφρυδος Φυλλοσκόπος (Phylloscopus inornatus), τρεις Διπλοκελάδες (Anthus richardi) που καταγράφηκαν για πρώτη φορά, ένας Γαλαζολαίμης (Luscinia svecica) και ένας Βουνοσφυριχτής (Eudromias morinellus)!
![Χιονοκότσυφας Ring Ouzel Turdus torquatus Christos Christodoulou small](/images/nea/Χιονοκότσυφας_Ring_Ouzel_Turdus_torquatus_Christos_Christodoulou_small.jpg)
![Yellow browed Warbler Phylloscopus inornatus Giorgos Kouthouridis](/images/nea/Yellow-browed_Warbler_Phylloscopus_inornatus_Giorgos_Kouthouridis.jpg)
Στις ενδιαφέρουσες καταγραφές για τα Αντικύθηρα ήταν ο πρώτος Χιονοκότσυφας (Turdus torquatus), σπίζες όπως ο Χειμωνόσπινος (Fringilla montifringilla) και ο Κοκκοθραύστης (Coccothraustes coccothraustes), ένα από τα λίγα Ψευταηδόνια (Cettia cetti) που έχουν παρατηρηθεί, ένας Νανόμπουφος (Asio otus) που ίσως διαχειμάσει στο νησί αλλά και ένας Σπιτοσπουργίτης (Passer domesticus) μέσα σε σμήνος Χωραφοσπούργιτων (Passer hispaniolensis) είδος με μόνο ιστορικές καταγραφές.
![Ανατ. Μαυρολαίμης Siberian Stonechat Saxicola maurus Christos Christodolou small](/images/nea/Ανατ._Μαυρολαίμης_Siberian_Stonechat_Saxicola_maurus_Christos_Christodolou_small.jpg)
![Διπλοκελάδα Richards Pipit Anthus richardi Christos Christodoulou small](/images/nea/Διπλοκελάδα__Richards_Pipit_Anthus_richardi_Christos_Christodoulou_small.jpg)
Την τιμητική τους μπροστά στον φακό είχαν, όπως ήταν αναμενόμενο, οι Μαυροπετρίτες και πολλά ακόμα αρπακτικά όπως και τα θαλασσοπούλια, με πολλές παρατηρήσεις Μύχων, Αρτέμηδων και Ασημόγλαρων.
Ολόκληρη η αναφορά του ταξιδιού είναι διαθέσιμη ΕΔΩ